понеділок, 16 грудня 2024 р.

18 ГРУДНЯ – МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ МІГРАНТА

У грудні 2000 року Генеральна Асамблея ООН резолюцією 55/93 проголосила 18 грудня Міжнародним днем мігранта. Того дня в 1990 році Асамблея прийняла Міжнародну конвенцію про захист прав усіх трудящих-мігрантів і членів їхніх сімей. Цей документ наголосив на важливості захисту трудових прав мігрантів та покращення умов їх життя. 
У сучасному світі міжнародна міграція стала однією з найпотужніших рушійних сил, яка формує не лише контури глобальної економіки та політики, але й соціокультурний ландшафт майбутнього. Міграція є у будь-яких куточках земної кулі та трансформує суспільство внаслідок постійного потоку людей, які виїжджають та/або в’їжджають. Вона супроводжується як позитивними, так і негативними аспектами та включає багато взаємопов’язаних показників, таких як політичні, економічні, соціальні, культурні тощо. Міграція, за найпоширенішим визначенням, це процес пересування людей як через міжнародні кордони, так і всередині країни. Переміщення людей з одного місця на інше, може бути здійснено з різних причин, наприклад, з метою пошуку роботи, отримання освіти, політичної безпеки чи економічної підтримки, зміни клімату, стихійного лиха та інші чинники екологічного характеру. Крім того, існують надзвичайні причини міграції, такі як військові конфлікти. У міжнародних та національних документах мігрантів офіційно називають як: «біженці», «переселенці», «особи, що перебувають під тимчасовим захистом», «внутрішньо переміщені особи», «економічні мігранти», «екологічні мігранти» тощо. Близько 3% всього населення світу не проживають за місцем свого народження.
Міжнародна міграція не тільки стосується життя мігрантів, але й впливає на життя громадян конкретної країни. Якщо люди вирішують перетнути кордон та оселитися в інших країнах, то їх особисте життя, життя їхніх сімей, кардинально змінюється не лише економічно, а ще й соціально і культурно. Це свідчить про комплексний вплив міграції на суспільне життя.
За даними ООН, у світі налічується близько 272 млн мігрантів та щороку їх кількість збільшується. Переважна більшість мігрантів походить з Індії, Мексики та Китаю. Крім того, основна частка мігрантів мешкає лише в десяти країнах: США, Німеччині, Саудівській Аравії, Росії, Великій Британії, ОАЕ, Франції, Канаді, Австралії, Італії.
Через військову агресію росії, починаючи з 2014 року, в Україні з’явилися сотні тисяч внутрішньо переміщених осіб, які були змушені покинути власні домівки та шукати прихисток в більш безпечних регіонах нашої країни. Водночас широкомасштабне вторгнення на територію нашої держави у лютому 2022 року спровокувало багатомільйонну хвилю українських мігрантів, яких доля розкидала у різні куточки світу. Українці були змушені покинути свої домівки буквально з «однією валізою», в яку вмістилось усе їхнє життя. Вони рятували себе, своїх дітей, рідних та близьких. І тікали світ за очі у пошуках безпеки, прихистку та даху над головою.
Непередбачуваність, надзвичайність та складність завдань, пов'язаних із процесом міграції, потребують злагоджених дій та співпраці між регіонами та країнами. ООН відіграє активну роль у цій галузі, сприяючи розбудові діалогу та взаємодії між країнами та регіонами, а також заохочуючи обмін досвідом та розширення можливостей у сфері співробітництва.
Насправді, важливо пам'ятати, що мігранти – це люди з мріями, прагненнями та надіями, які, як і всі, шукають своє місце у світі.

ДЖЕРЕЛА ДО ТЕМИ:

вівторок, 10 грудня 2024 р.

НОВІ НАДХОДЖЕННЯ ПЕРІОДИЧНИХ ВИДАНЬ ДО БІБЛІОТЕКИ ЗА ЛИСТОПАД 2024 РОКУ

 Пропонуємо ознайомитися з новинками періодичних видань, які надійшли у фонд ПОУНБ імені І. П. Котляревського у листопаді 2024 року. До вашої уваги – віртуальна виставка нових надходжень «Сторінками періодичних видань».
Оригінали можна переглянути у відділах Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І. П. Котляревського: відділ обслуговування користувачів (кімн. 310); відділ документів із технічних та природничих наук (кімн. 408); відділ абонемента (кімн. 208); відділ мистецтв (кімн. 313); сектор розвитку дитячого простору, сектор дитячого абонементу (1-й поверх).

четвер, 5 грудня 2024 р.

НОВІ ВИДАННЯ ВІДДІЛУ НАУКОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ ТА БІБЛІОГРАФІЇ

Чудовий Сашко Дерманський : інформаційно-бібліографічний огляд творчості / Департамент культури і туризму Полтавської обласної військової адміністрації, Полтавська обласна універсальна наукова бібліотека імені І. П. Котляревського, відділ наукової інформації та бібліографії ; уклад. Д. І. Мотузюк ; ред. К. М. Щира ; відп. за вип. Н. В. Влезько. – Полтава : ПОУНБ, 2024. – 26 с.

Відділ наукової інформації та бібліографії продовжує видання серії інформаційно-біобібліографічних оглядів про найпопулярніших сучасних письменників.
Сашко Дерманський – популярний дитячий письменник, чиї твори включено до шкільної програми з української літератури. Його твори неодноразово перевидавались і перевидаються зараз. Твори Дерманського для дітлахів неодноразово здобували відзнаки найпрестижніших українських літературних рейтингів і премій.
Зараз письменник проводить активну творчу та волонтерську діяльність, зустрічається з читачами та просуває українську дитячу літературу всюди, де є можливість. Його книжки на полицях бібліотек не залежуються надовго. Попит на казки Сашка Дерманського, схоже, і не збирається вщухати – колись юні читачі тепер знайомлять своїх дітей з улюбленим письменником дитинства.
Видання містить біографічну інформацію про письменника, огляд творчості, бібліографічні списки творів для дітей та критичних матеріалів з фонду Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І. П. Котляревського та мережі Інтернет.
Запропоновані книги допоможуть дітям цікаво та корисно зорганізувати вільний час. Можливо, саме у котрійсь із них маленька людина отримає відповіді на невідомі "чому" і "як" або визначить свого позитивного та негативного "героя" в житті.