неділя, 24 листопада 2024 р.

25 ЛИСТОПАДА - МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ ЗА ЛІКВІДАЦІЮ НАСИЛЬСТВА ЩОДО ЖІНОК

Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок (Міжнародний день усунення насильства проти жінок) започаткований Організацією Об’єднаних Націй 17 грудня 1999 року (резолюція A/RES/54/134 Генеральної Асамблеї ООН) та має основною метою підвищення обізнаності широкої громадськості про системне насильство проти жінок всього світу: зґвалтування, домашнє насильство, вбивства, калічення та аб'юз (насильницькі стосунки); його окремою ціллю є підкреслення факту, що розмах та істинна природа проблеми часто є прихованими, замовчуваними, «табуйованими».  Дата була обрана в пам’ять про сестер Мірабал – політичних активісток, котрі в 1960 році були жорстоко вбиті за наказом домініканського диктатора Рафаеля Трухільо. Показова  кривава страта сестер мала світовий резонанс. У 1981 році активістки жіночих рухів вирішили вибрати дату їхньої загибелі як день протесту проти насильства щодо жінок. Офіційно його оголосила Генеральна Асамблея ООН у 1999 році. Символом проти будь-яких форм насильства над жінками стала біла стрічка. Вона символізує намір ніколи не чинити, не сприяти або не залишатися байдужими до насильства.
Насильство щодо жінок є структурним та глобальним явищем, яке не знає соціальних, економічних чи національних кордонів. Воно є серйозним порушенням прав людини, яке часто залишається безкарним. Дуже важливо, щоб кожен з нас усвідомив, що насилля проти жінки – це не міф, а реальна проблема, від якої навіть сьогодні, у XXI сторіччі, потерпають українські жінки. За даними Міністерства соціальної політики, кожна п’ята жінка в Україні зазнає насильcтва протягом свого життя. Найбільш розповсюдженою формою насильcтва є домашнє насильство. За  підрахунками ПРООН, в Україні від домашнього насильства страждає приблизно 2 млн осіб, і 80% зафіксованих випадків — домашнє насильство проти жінок. Головним документом, який  регулює питання протидії та запобіганню насильству проти жінок та домашньому насильству на європейському рівні, є Стамбульська конвенція. Україна ратифікувала Конвенцію у червні 2022 р. Попри позитивні зрушення в державній політиці проблема насильства щодо жінок все ще залишається актуальною і потребує реакції з боку держави, особливо в контексті вдосконалення чинного законодавства задля запобігання та протидії цим явищам.
Щороку, з 25 листопада до 10 грудня проводиться міжнародна акція «16 днів проти насильства». Україна приєдналася до акції у 2001 році. Акція має на меті підвищення поінформованості суспільства, щодо висвітлення питань, пов’язаних з проблемами подолання насильства в сім’ї, протидії торгівлі людьми, жорстокого поводження з дітьми, гендерної нерівності та захисту прав жінок.
Дати початку та завершення Акції вибрані не випадково. Вони створюють символічний ланцюжок, поєднуючи заходи проти насильства стосовно жінок та дії щодо захисту прав людини, підкреслюючи, що будь-які прояви насильства над людиною, незалежно від її статі, є порушенням прав людини.

ДЖЕРЕЛА ДО ТЕМИ: