суботу, 27 січня 2024 р.

БІЙ ПІД КРУТАМИ: ІСТОРІЯ, СИМВОЛ, ПАМ’ЯТЬ

КРУТИ
Стою німий... Схиляю низько чоло... У спогадах подія судних днів Жива встає... Точився бій навколо... О, скільки їх, відважних юнаків, За рідний край і за любов до волі Лягли от тут, на цьому полі!.. Ой, поле, поле крові і скорботи!.. Тут в сяйві ранку нашої весни Почавсь новий шлях хресний до Голготи І залунало зрадливе: «Розпни!..» Немов Христа друге страшне розп'яття Судилося Вкраїні... О, прокляття!

Демид Бурко, історик церкви, літератор


29 січня в Україні відзначається річниця бою під Крутами, який для українського народу став символом героїзму та самопожертви молодого покоління в боротьбі за незалежність.
Бій під Крутами був одним з етапів неоголошеної війни Радянської Росії проти незалежної України у 1917–1920 роках. Особливістю бою є те, що в ньому на захист Української Народної Республіки в умовах політичної та управлінської неспроможності тогочасної української влади добровільно стали київські студенти, гімназисти та юнаки військової школи супроти ворога, який мав багаторазову чисельну перевагу. Саме тому бій під Крутами, незважаючи на те, що він завершився військовою поразкою для Української Народної Республіки, на довгі часи став для патріотів України прикладом героїчного подвигу і звитяги в ім’я України та її незалежності. Подвиг крутянців навчає, що свобода і доля України залежать від готовності кожного українського громадянина поважати і захищати інтереси своєї країни.
Бій під Крутами – трагічна і важлива подія в історії нашої країни, яка нагадує про боротьбу за незалежність України. Історія повторюється – сьогодні ми продовжуємо тримати оборону від російського вторгнення.
Пропонуємо вашій увазі віртуальний огляд літератури про події під Крутами. 

Підготувала: В. А. Лашко, головний бібліограф відділу наукової інформації та бібліографії